زعفرون 20

خشک کردن زعفران

خشک کردن زعفران

به سه روش خشک کردن زعفران صورت می گیرد.

روش سنتی

یک روش ، روش سنتی است. به این صورت که بعد از جدا کردن کلاله ها ، زعفران را روی نوارهای پارچه ای سفید در یک محل سایه دار ، قرار می دهند و خشکش می کنند. چون این روش مدت زیادی به طول می انجامد ، ممکن است زعفران الوده به میکروارگانیسم ها بشود ، به همین دلیل این روش توصیه نمی شود.

خشک کردن زعفران

استفاده از الک و هیتر

روش دوم ، استفاده از الک و هیتر است.در این روش کلاله را روی الک های توری که به ضخامت دو الی سه سانتی متر است ، قرار می دهند و الک را هم روی هیتر می گذارند و با دمای 50 درجه و به مدت 15 دقیقه ساکن قرار می دهند و بعد از این زمان ، الک را زیرورو می کنند و به این روش زعفران را خشک می کنند. به این روش ، روش اسپانیایی می گویند. این روش ، مناسب است و کمتر الودگی در زعفران ایجاد می شود.

استفاده از آون الکتریکی

روش سوم ، خشک کردن کلاله زعفران با استفاده از آون الکتریکی است. در این روش با دمایی کمتر از 50 درجه و مدت زمان 30 دقیقه ، زعفران را خشک می کنند.این روش هم روش مناسبی است.

معمولا در سایه یا اتاق های گرم و خشک انجام می گیرد. به این ترتیب که دسته های اماده شده زعفران را باید در روی پارچه تمیز و با فاصله های معینی قرار داد. دقت کنید که خشک کردن زعفران ، 5 تا 7 روز طول می کشد.

خشک کردن زعفران با اتش

 

خشک کردن زعفران در گرمای اتش

روشهای دیگری نیز برای خشک کردن زعفران وجود دارد مثل خشک کردن زعفران در گرمای اتش است که دسته های زعفران را با فاصله داخل سبدهای سیمی یا با غربال های با شبکه فلزی قرار داده و در فاصله 0.5 متری روی اتش ملایمی از زغال چوب قرار می گیرند و هر چند وقت یکبار سبد یا غربال را دور داده و دسته ها را زیر و رو می کنند تا خشک شود. در این حالت هنگامی که کلاله ها شکننده شده بطوریکه بین انگشتان دست خرد شود ، زعفرانها کاملا خشک شده است. این دسته زعفران را که با نخ پیچیده شده است ، اصتلاحا زعفران دختر پیچ می گویند.

در بعضی موارد ، قسمتهای سرخ کلاله ها را با قیچی از قسمت میله انتهایی زرد رنگ انها جدا می کنند. قسمت جداشده که در واقع سه شاخه کلاله و قسمتی از میله سرخ رنگ می باشد ، مرغوبترین قسمت زعفران بوده و اصطلاحا به زعفران سرگل معروف است. قسمتهای انتهایی کلاله با قیمت های کمتر را به شیرینی پزان می فروشند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن